Excel ile Vardiya Hesaplama

Excel ile Vardiya Hesaplama

Bazı işyerlerinde üretim ve hizmetin 7 gün 24 saat kesintisiz olması gerekebilir. Bu durumda çalışan personelin mesai saatlerinde yapılan düzenlemelere vardiya denilir. Günde 24 saat çalışma yapılan işyerinde en az 3 vardiya olması gereklidir. Bu vardiyalara A, B, C vardiyası gibi isimlendirme yapılabilir.

Günde 24 saat ve 3 vardiya çalışılan bir işyeri için örnek vardiya saatleri aşağıdaki gibi belirlenebilir.

A vardiyası 09:00 - 16:00
B vardiyası 16:00 - 00:00
C vardiyası 00:00 - 09:00

İş kanunu veya diğer yasal düzenlemelere göre vardiya tazminatı / vadiya ödemesi yapılma zorunluluğu yoktur. Ancak bazı işyerleri Sendika ile yapılan Toplu İş Sözleşmesi gereği veya iş yeri kuralı olarak  B ve C vardiyası için vardiya ödemesi yapabilir. A vardiyası genellikle normal çalışma süresi içinde olmaktadır. Dolayısıyla A vardiyası için vardiya ödemesi yapılmamaktadır.

Vardiyalı çalışan personelin haftalık çalışma süresi olan 45 saatlik çalışma süresini tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca 45 saatin üstünde çalışma olursa 45 saati aşan süre için fazla mesai ödenmesi yapılması gerekmektedir.

Vardiya ile çalışan personelin, vardiya değişimine kadar en az 11 saat dinlendirilmesi ve hafta içi hafta sonu ayrımı olmadığından, vardiyalı çalışan personele hafta tatilinin kullandırılması gerekmektedir. 

Günde 3 vardiya olan bir işyerinde vardiya saatlerini hesaplayan Örnek Excel dosyası ekte verilmiştir.

Excel Vardiya Saat Hesaplama


İlgili Yazılar