Apartman Tahmini Bütçe Örneği

Apartman Tahmini Bütçe Örneği

Apartman / Site tahmini bütçesi (İşletme projesi) yaparken bütün bütçe çalışmalarında olduğu gibi mümkün olduğunca gerçekçi sonucu bulmak çok önemlidir. Çünkü buna göre gelir kalemleri özellikle aidatlar belirlenecektir.

Örnek apartman bütçesi apartman görevlisi çalıştıran bir apartman için hazırlandı.

Kıdem tazminatını her yıl biriktirmek ve bütçelemek gerekmektedir. Böylece ileride site görevlilerinin emekli olması veya kıdem tazminat alarak ayrılması durumunda büyük miktarda ek bir maliyet ile apartman sakinleri karşı karşıya kalacaktır. Kıdem tazminatının her yıl ayrılması sayesinde bu hizmetten doğrudan faydalanan kişilerden alınması sağlanmış olacaktır.

Ayrıca bütçe rakamlarını tahmin ederken geçmiş yıl faturaları ve tahmini enflasyon rakamları eklemek daha sağlıklı olacaktır.

Tabi yapılması planlanan işler için mümkünse alınmış teklif veya benzer işler için harcanmış tutarların esas alınması önemlidir.

Yukardaki kurallara göre Excel formatında bir bütçe örneği yapılmıştır. 2024 yılı için güncel rakamlar ile Tahmini Site / Apartman Bütçesi Excel dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Excel Tahmini Bütçe

 


İlgili Yazılar