Excel ile EAN formatında barkod oluşturma

Excel ile EAN formatında barkod oluşturma

Excel ile barkod yapmanın birçok yöntemi olsada, en kolay yöntem barkod fontlarını kullanmaktır. Barkod fontlarını kullanılabilmek için öncelikle barkod fontlarının bilgisayarımızda bulunan C:\Windows\Fonts klasörüne yüklenmesi gerekmektedir.

Bunun için aşağıda linki verilmiş ve zip ile sıkıştırılmış olan ExcelBarkod.rar dosyasının indirilmesi gerekmektedir.

http://www.metinselvi.com/files/ExcelBarkod.rar

Zipli dosya içinde bulunan ean13.ttf isimli font dosyası C:\Windows\Fonts klasörüne yüklenmesi gereklidir.

Barkod.xls isimli dosya açıldığında aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Burada A kolonuna barkod rakamları yazılmalı EAN13 formatı için 12 rakamdan oluşan barkod rakamları girilir. EAN13 barkod içinde bulunan 13. rakam barkodun kontrol kodudur. Kontrol kodunu kullanıcı tanımlı bir fonksiyon sayesinde bulunur. Kontrol kodu ilk 12 rakamı doğrulayan bir algoritmaya göre oluşan bir rakamdır. Kontrol kodu algoritmanın beklediği numara olmazsa barkod okuyucu barkodu okumayacaktır. Yani ean13 barkod kodu için ilk 12 rakam istenildiği gibi verilebilir ancak 13. rakamı algoritma oluşturur.

Kontrol kodu hakkında detay bilgi için Barkod Kontrol Kodu Nasıl Hesaplanır linkine tıklayınız.

Linkte verilen Excel dosyasının içinde barkod kodunu doğrulamak için makro bulunmaktadır. Excel de makrolar kullanıldığı zaman güvenlik ayarlarından makroların çalışmasına izin vermek gerekir. Bu işlemin nasıl yapılacağı ekteki linkte açıklanmıştır. Ekte ayrıca Barkod Excel 2016.xlsm isimli dosya da verilmiştir. Bu dosya makro İçerebilen Excel Çalışma Kitabı olarak kayıt edilmiştir.

EAN 8 formatında barkod oluşturma için aşağıdaki linki tıklayınız.

EAN 8 Barkod Oluşturma

Excel Barkodu


İlgili Yazılar