Excel Hızlı Veri Doldurma

Excel Hızlı Veri Doldurma

Excel sayfasına önceden girilmiş var olan verileri çeşitli formüller ile birleştirebilir, kısmen veya tamamen ayırabilir veya çeşitli şekilde biçimlendirebilinir. İşte bütün bu işlemleri hiç formül yazmadan Excel'in hızlı doldurma özelliği ile yapabiliriz.

Örnek olarak aşağıdaki gibi Şehir ve İlçe isimleri yazılı bir tabloda ilçe adının küçük / il adının büyük harfle yazılması gerekirse (Beşiktaş / İSTANBUL) gibi önce bu formatta ilk satır elle yazılarak doldurulursa ikinci satır yazmaya başlayınca Excel bunu tahmin ederek aşağıdaki gibi otomatik doldurma ekranını getirir entera basılırsa tüm sütun bu formatta dolacaktır.

İlk satır yazıldıktan sonra Veri menüsünden / hızlı doldurma simgesi basılarak aynı sonuç elde edilebilir. 

Ayrıca kısayol olarak Ctrl +E de kullanılabilir.

Eğer hızlı doldurma özelliği bilinmiyorsa bu işlem için =YAZIM.DÜZENİ(B2)&" / "&A2 şeklinde formül yazılması gerekir. Bu formül hem zaman alıcıdır, hem de iyi formül bilmeyi gerektirir.

Excel Hızlı Veri Doldurma Ekranı 1

Başka bir örnek olarak İstanbul(34) gibi büyük harfle başlayan şehir adı ve parantez içinde şehir plaka kodunu yazmak istersek, C sütununda bulunan posta kodundan faydanıp aşağıdaki gibi ilk satırı, gerekirse ikici satırı doldurduktan sonra üçüncü satırda otomatik doldurma işlemini yapabiliriz. Eğer bu işlemi formül kullanarak yapmak istersek =YAZIM.DÜZENİ(A2)&" ("&PARÇAAL(C2;1;2)&")" gibi karmaşık bir formül yazmamız gerekecekti. Excelin hızlı veri doldurması son derece kullanıcı dostu ve kolaydır.

Excel Hızlı Veri Doldurma Ekran 2

Excel Hızlı Veri Doldurma Örnek Dosya Linki


İlgili Yazılar