Dosya İsimlerini Toplu Değiştirme

Dosya İsimlerini Toplu Değiştirme

Bazı durumlarda Id olan dosya isimlerinin Sicil veya Kimlik no olarak yeniden adlandırılması gerekebilir.

Ayrıca Sicil olan isimlerin TCK no veya Id olarak isilerinin değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için hangi isim ne ile değişeceğini gösteren bir Excel dosyası olması halinde MS DOS'un Copy komutu ile hiç bir uygulamaya gerek kalmadan bu işlemi yapabiliriz.

Örnek olarak aşağıda verilen Excel dosyasında Id ler ile jpg dosyaları tutulmakta olup bunun yerine Sicil.jpg olarak dosya isimleri sicil bilgisi ile değiştirilecektir.

Dikkat edilecek en önemli özellik Kalasör ve dosya isimlerinde boşluk olmaması, Türkçe karakter ve çok uzun olmaması gerekmektedir.

Dosya isimlerinde boşluk bulunması halinde dosya isimleri çift tırnak içinde yazılması gerekir. Örnek : Dosya 1.jpg için "Dosya 1.jpg" olarak yazılması gerekir. 

Excel komutumuz aşağıdaki gibi Copy komutu ile dinamik olarak hazırlanabilir.

="COPY C:\RESIM\"&A2:A2&".JPG  C:\YENI\"&D2&".JPG" yazılacak ve sonuç olarak

=COPY C:\RESIM\1.JPG  C:\YENI\2025.JPG  şeklinde olacaktır.

Excel içinde elde edilen aktarım komutları kopyalanıp boş bir notepad text dosyası açılır ve içine yapıştırılır. Bu dosyaya bir isim verilmeli ve uzantısı .bat olarak kayıt edilmeli. Örneğin Aktar.bat olabilir. Bat uzantılı dosyalar (batch) toplu işlem dosyasıdır ve bu dosyaya tıklandığı zaman içindeki DOS komutlarını satır satır çalışır. Böylece yüzlerce veya binlerce satır otomatik olarak çalışmış olur.

Örnek Excel Dosyası

Örnek Aktarım Dosyası


İlgili Yazılar